সত্যৰ সন্ধানত প্ৰতিদিন, প্ৰতিপল

আজি ৮ মে’ ৷জানি লওঁ আহক আজিৰ দিনটোৰ আমি নজনা ৫ টা কথা

দেশ আৰু পৃথিৱীৰ বাবে আজিৰ দিনটো অত্যন্ত গুৰুত্বপূৰ্ণ৷ বহু ঘটনা ঘটি গৈছে আজি ৮ মে’ৰ দিনটোত৷ জানি লওঁ আহক তাৰ মাজৰ ৫টা গুৰুত্বপূৰ্ণ ঘটনা৷
১৯৮৪: আজিৰ এই দিনটোতে ছোভিয়েট ইউনিয়নে অলিম্পিক খেল বহিষ্কাৰ কৰাৰ সিদ্ধান্ত লৈছিল৷ লছ এঞ্জেলছত অনুষ্ঠিত হোৱাৰ কথা আছিল অলিম্পিক৷ কিন্তু খেল আৰম্ভ হোৱাৰ ১২ সপ্তাহ পূৰ্বে ছোভিয়েট ইউনিয়নে অলিম্পিক বহিষ্কাৰৰ কথা ঘোষণা কৰে৷

জন এছ পেমবাৰ্টন

১৮৮৬:আমেৰিকান ফাৰ্মাচিষ্ট জন এছ পেমবাৰ্টনে জনপ্ৰিয় পানীয় কোকাকোলা প্ৰস্তুত কৰি উলিয়ায়৷

দ্বিতীয় বিশ্বযুদ্ধ

১৯৪৫:আজি ইউৰোপত সামৰণি পৰিছিল দ্বিতীয় বিশ্বযুদ্ধৰ৷কাৰণ ,আজিৰ দিনটোতে জাৰ্মান নাজী বাহিনীয়ে ইউৰোপত আত্মসমৰ্পন কৰিছিল৷দ্বিতীয় বিশ্বযুদ্ধৰ আৰম্ভ হৈছিল ১৯৩৯ চনৰ ১ ছেপ্তেম্বৰত৷কিন্তু ইউৰোপত এই যুদ্ধৰ সামৰণি পৰিলেও প্ৰশান্ত মহাসাগৰীয় অঞ্চলত যুদ্ধৰ কুচকাৱাজ অব্যাহত থাকে৷ছেপ্তেম্বৰত জাপানে আত্মসমৰ্পন কৰাৰ পিছত যুদ্ধ শেষ হয়৷

১৯০১:অষ্ট্ৰেলিয়াত লেবাৰ পাৰ্টীৰ প্ৰতিষ্ঠা৷

মহাত্মা গান্ধী

১৯৩৩:মহাত্মা গান্ধীয়ে বৃটিছ শাসনৰ বিৰুদ্ধে ২১ দিনীয়া অনশন আৰম্ভ কৰে৷

Click here to like us on Facebook. Don’t miss our video reports as well. Click here to subscribe us on Youtube.

Leave A Reply

Your email address will not be published.