সত্যৰ সন্ধানত প্ৰতিদিন, প্ৰতিপল

The CrossCurrent সবিশেষ : জিকা ভাইৰাছ কি , কেনেকৈ বিয়পে , প্ৰতিৰোধৰ উপায় কি ?

নিয়ৰ প্ৰভাত কলিতাৰ কলমত-

🔴 ক’ভিডৰ ভয়াবহতাৰ মাজতে দেশত জিকা ভাইৰাছৰ আতংক

দেশত ক’ভিডে কাল ৰূপ ধাৰণ কৰাৰ সময়তে কেৰেলাত চিনাক্ত হৈছে জিকা ভাইৰাছত আক্ৰান্ত ৰোগী। কেৰালাৰ স্বাস্থ্য মন্ত্ৰী বীণা জৰ্জে ৰাজ্যখনৰ তিৰুৱন্তপুৰম জিলাত জিকা ভাইৰাছৰ উপস্থিতিৰ কথা নিশ্চিত কৰিছে। স্বাস্থ্য মন্ত্ৰী গৰাকীয়ে বিবিচি হিন্দীৰ আগত জিকা ভাইৰাছ সম্পৰ্কে এইদৰে কয় , “ৰাজ্যখনৰ সমগ্ৰ স্বাস্থ্য বিভাগক ইতিমধ্যেই সতৰ্ক কৰি দিয়া হৈছে। সকলো জিলাৰ চিকিৎসা বিষয়াসকলক গৰ্ভৱতী মহিলাসকলৰ বিশেষ যত্ন ল’বলৈ কোৱা হৈছে। আমি নিৰন্তৰ অনুসন্ধান কৰি আছো। আৰু আমি পুনেস্থিত নেচনেল ইনষ্টিটিউট অফ বীৰ’লজীলৈ নমুনা প্ৰেৰণ কৰিআছো। চিন্তা কৰাৰ প্ৰয়োজন নাই। আমি সমগ্ৰ ৰাজ্যতে পৰীক্ষা আৰু নিৰীক্ষণৰ সুবিধা বৃদ্ধি কৰিছো।”

ভাৰতত জিকা ভাইৰাছৰ উপস্থিতিৰ তথ্য প্ৰথমবাৰৰ বাবে পোহৰলৈ আহিছিল ২০১৬-১৭ চনত গুজৰাটত।
১৯৪৭ চনত উগাণ্ডাৰ জিকা অৰণ্যত বাস কৰা বান্দৰৰ মাজত এই ভাইৰাছটো প্ৰথম চিনাক্ত কৰা হৈছিল।১৯৫২ চনত ইয়াক আনুষ্ঠানিকভাৱে এক বিশেষ ভাইৰাছ হিচাপে স্বীকৃতি দিয়া হৈছিল।এক বিশেষ গৱেষণাৰ অন্তত এটা গৱেষকৰ দলে জানিব পাৰিলে যে ভাৰতত বহু সংখ্যক লোক ভাইৰাছৰ সংস্পৰ্শলৈ অহাৰ তথ্য পোৱা যায়, কিয়নো যেতিয়া নতুন ৰোগটোৰ বাবে পৰীক্ষা কৰা হৈছিল আৰু মুঠ ১৯৬ জন লোকৰ ভিতৰত ৩৩ জনৰ ক্ষেত্ৰত ৰোগ প্ৰতিৰোধ ক্ষমতা থকা বুলি ধৰা পৰিছিল। এই গৱেষকসকলে ১৯৫৩ চনত এই সিদ্ধান্তত উপনীত হৈছিল যে জিকা ভাইৰাছে ভাৰতৰ লোকসকলকো সংক্ৰমিত কৰে।

যদিও ভাইৰাছটো মূলত মহৰ দ্বাৰা সংক্ৰমিত হয়, ই যৌন সম্পৰ্কৰ দ্বাৰাও সংক্ৰমিত হয়। এই ভাইৰাছ সংক্ৰমণৰ ফলত, শিশুৰ ক্ষেত্ৰত মস্তিষ্কৰ বিকাশ নহয়। বহুসময়ত কম বিকশিত মগজু থকা শিশুৰ জন্ম হয়।বিশ্ব স্বাস্থ্য সংস্থাই জিকা ভাইৰাছৰ সংক্ৰমণক ২০১৬ চনত বিশ্বব্যাপী স্বাস্থ্যজৰুৰী অৱস্থা বুলি অভিহিত কৰিছিল। এই ভাইৰাছৰ সংক্ৰমণৰ ফলত যথেষ্ট কম সংখ্যক মৃত্যু হয় আৰু পাঁচজন সংক্ৰমিত লোকৰ ভিতৰত কেৱল এজনৰহে লক্ষণ দেখুৱায়।

🔴 জিকা ভাইৰাছৰ সংক্ৰমণৰ লক্ষণবোৰ কি?

পাতল জ্বৰ , চকুৰ সংক্ৰমণ (চকুৰ ৰঙা হোৱা আৰু ফুলা) ,মুৰৰ বিষ , বাতবিষ ,শৰীৰত চোকোৰা ৷এই সংক্ৰমণৰ ফলত এক নিৰ্দিষ্ট প্ৰকাৰৰ স্নায়ুতন্ত্ৰ সম্পৰ্কীয় সমস্যা হ’ব পাৰে, যাক গিলান বেৰে চিণ্ড্ৰোম বুলিও কোৱা হয়। এইবোৰৰ ফলত অস্থায়ী পক্ষাঘাত হ’ব পাৰে।
এতিয়ালৈকে এই ভাইৰাছৰ বাবে কোনো ভেকছিন বা ঔষধ উপলব্ধ হোৱা নাই। সেয়েহে ৰোগীসকলক বিশ্ৰাম ল’বলৈ আৰু যিমান সম্ভৱ সিমান তৰল খাদ্য গ্ৰহণ কৰিবলৈ পৰামৰ্শ দিয়া হয়।
আটাইতকৈ চিন্তনীয় বিষয়টো হ’ল যে ই গৰ্ভত থকা কেঁচুৱাবোৰক প্ৰভাৱিত কৰে। এনে পৰিস্থিতিত, কম বিকশিত মগজুথকা শিশুৰ জন্ম হয়। ইয়াক মাইক্ৰ’চেফালি বুলি কোৱা হয়।

🔴 মাইক্ৰ’চেফালি কি?

যেতিয়া কেঁচুৱাবোৰ কম বিকশিত আৰু অস্বাভাৱিক মগজুৰ সৈতে জন্ম হয়, তাক মাইক্ৰ’চেফালি বুলি কোৱা হয়। এই পৰিস্থিতিত মগজু সঠিকভাৱে বিকশিত নহয়।
ইয়াৰ তীব্ৰতা কম বা অধিক হ’ব পাৰে। কিন্তু যদি মগজু জীৱন প্ৰক্ৰিয়াৰ গুৰুত্বপূৰ্ণ কাৰ্যবোৰ নিয়ন্ত্ৰণ কৰিবলৈ পৰ্যাপ্তভাৱে বিকশিত নহয়, ই যথেষ্ট মাৰাত্মক হ’ব পাৰে। আনকি এই ভাইৰাছৰ দ্বাৰা সংক্ৰমিত হোৱা শিশুৰ মগজুয়ে কেতিয়াবা সঠিকভাৱে কাম কৰাত পলম কৰে আৰু সঠিকভাৱে বিকশিত নহয়।
গৰ্ভাৱস্থাৰ সময়ত ৰুবেলা, ঔষধৰ অপব্যৱহাৰ বা আনুবংশিক অস্বাভাৱিকতাৰ দৰে সংক্ৰমণৰ ফলতো এইবোৰ হ’ব পাৰে। কোনো কোনোৱে কয় যে এই বৈজ্ঞানিকভাৱে স্বীকৃত যে জিকা ভাইৰাছৰ ফলত মাইক্ৰ’চেফালিৰ লগতে গিলেন ৱেইটাৰ চিণ্ড্ৰোম হ’ব পাৰে।
গৰ্ভধাৰণৰ সময়ত কিছুমান শিশুৰ মৃত্যু হোৱাৰ পিছত কৰা এক বিশেষ অনুসন্ধানত মৃত শিশুৰ মগজুত ভাইৰাছটো পোৱা গৈছিল আৰু প্লেচেণ্টাত ভাইৰাছ আৰু মাতৃৰ পেটত থকা তৰল পোৱা গৈছিল, যাক এম্নিঅ’টিক তৰল বুলি কোৱা হয়।
বহুতো চৰকাৰে মহিলাসকলক ভাইৰাছ সংক্ৰমিত হ’লে গৰ্ভৱতী নহ’বলৈ পৰামৰ্শ দিয়ে ৷ বিশেষজ্ঞসকলে এইটোও বিশ্বাস কৰে যে জিকা ভাইৰাছ গৰ্ভধাৰণৰ বহুতো জটিল সমস্যাৰ সৈতেও সম্পৰ্কিত হ’ব পাৰে, যাৰ ভিতৰত আছে গৰ্ভপাত, মৃত সন্তান জন্ম, অকাল প্ৰসৱ, আৰু চকুৰ সমস্যা ইত্যাদি। আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰৰ ৰোগ নিয়ন্ত্ৰণ কেন্দ্ৰই (চিডিচি) দিয়া তথ্য অনুসৰি জিকা ভাইৰাছ ইউকেত এসপ্তাহ থাকে আৰু যৌন সম্ভোগৰ দ্বাৰাও ই সংক্ৰমিত হয় ৷ চিডিচিয়ে লগতে কয় যে যদি সংক্ৰমণ নাইকিয়া হোৱাৰ পিছত কোনো মহিলাই গৰ্ভধাৰণ কৰে তেন্তে কেঁচুৱাটো সংক্ৰমিত নহ’ব।
২০১৬ চনত, বিশ্ব স্বাস্থ্য সংস্থাই জিকা ভাইৰাছৰ দ্বাৰা প্ৰভাৱিত এলেকাত বাস কৰা লোক সকলক আৰু তাৰ পৰা অহা দম্পতীসকলক সুৰক্ষিত যৌন সম্ভোগ বা আঠ সপ্তাহৰ যৌন সম্ভোগ নকৰিবলৈ পৰামৰ্শ দিছিল। যদি এজন পুৰুষৰ জিকা সংক্ৰমণ হয়, তেওঁক ছয় মাহৰ বাবে সুৰক্ষিত যৌন সম্ভোগ নকৰিবলৈ পৰামৰ্শ দিয়া হৈছিল।

🔴 জিকা ভাইৰাছ ক’ৰ পৰা আহিছিল?

জিকা ভাইৰাছ প্ৰথমে ১৯৪৭ চনত উগাণ্ডাত ধৰা পৰিছিল। সেই সময়ত বান্দৰত দেহত এই ভাইৰাছ পোৱা গৈছিল। মানুহৰ ক্ষেত্ৰত এই ভাইৰাছৰ সংক্ৰমণৰ প্ৰথম ঘটনাটো ১৯৫৪ চনত পোহৰলৈ আহিছিল নাইজেৰিয়াত। ইয়াৰ পিছত আফ্ৰিকা, দক্ষিণ-পূব এছিয়া আৰু প্ৰশান্ত মহাসাগৰীয় দ্বীপ অঞ্চলত ইয়াৰ সংক্ৰমণ আৰম্ভ হয়।

পূৰ্বতে জিকা সংক্ৰমণৰ স্তৰ অতি কম আছিল আৰু জীৱন-বিপদাপন্ন বুলি গণ্য কৰা হোৱা নাছিল। কিন্তু ২০১৫ চনৰ মে মাহত ব্ৰাজিলত জিকা ভাইৰাছৰ সংক্ৰমণৰ তথ্য পোৱা গৈছিল, আৰু তাৰ পিছত ই দ্ৰুতগতিত বিয়পি পৰিছিল।

🔴 ই কেনেকৈ বিয়পে?

এই ভাইৰাছ এডিছ মহৰ দ্বাৰা বিয়পে। এইটো সেই একেটা মহ যিয়ে ডেংগু আৰু চিকুনগুনিয়া বিয়পায়। কানাডা আৰু চিলিৰ বাহিৰে, এই মহ সমগ্ৰ আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰত পোৱা যায়, য’ত ঠাণ্ডা আৰু পৰিৱেশ এই মহৰ বাবে অনুকূল। ইয়াৰ উপৰিও, এই মহবোৰ এছিয়াতো পোৱা যায়।
মহ নিয়ন্ত্ৰণ নীতিৰ বিফলতাৰ ফলত জিকা বিয়পি পৰিছে। যদি এই মহবোৰে সংক্ৰমিত ব্যক্তিজনৰ খাদ্য শোষণ কৰে, ই আন বহুতক সংক্ৰমিত কৰিব পাৰে।

🔴 মানুহ কিমান দিন সংক্ৰমিত হৈ থাকে?

এতিয়ালৈকে পোৱা প্ৰমাণ অনুসৰি, এই মহৰ সংক্ৰমণ এসপ্তাহ ধৰি চলিব পাৰে বুলি কোৱা হয়। কিন্তু ই বীৰ্যত দুসপ্তাহ ধৰি থাকিব পাৰে। এই সংক্ৰমণৰ দ্বাৰা প্ৰভাৱিত বহুতো দেশে আগতে সংক্ৰমিত লোকসকলক সুৰক্ষিত যৌন সম্ভোগ নকৰিবলৈ আৰু এমাহৰ বাবে ৰক্তদান নকৰিবলৈ পৰামৰ্শ দিছিল।

🔴 জিকা ভাইৰাছৰ পৰা পৰিত্ৰাণ পোৱাৰ ৫টা উপায় –

বৰ্তমানলৈ এই ভাইৰাছ নিৰাময়ৰ কোনো ব্যৱস্থা উপলব্ধ হোৱা নাই। গতিকে একমাত্ৰ বিকল্প হ’ল মহ পৰিহাৰ কৰা।

  • স্বাস্থ্য বিষয়াসকলে দিয়া পৰামৰ্শ মতে বেজীৰ উপাদানসমূহ ব্যৱহাৰ কৰক
  • দীঘল হাতৰ কাপোৰ পিন্ধিক
  • দুৱাৰ আৰু খিৰিকী বন্ধ ৰাখক
  • পানী জমা হ’বলৈ নিদিব, কিয়নো ইয়াত মহ বিকশিত হয়

আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰৰ চিডিচিয়ে গৰ্ভৱতী মহিলাসকলক এই সংক্ৰমণৰ দ্বাৰা প্ৰভাৱিত এলেকাবোৰ ভ্ৰমণ নকৰিবলৈ পৰামৰ্শ দিছে।

Leave A Reply

Your email address will not be published.